Selgros și Unilever România au anunțat rechemarea urgentă a trei produse alimentare din magazinele Selgros din Brașov, Bacău, Cluj-Napoca, Brăila și Constanța, după ce s-a descoperit o posibilă contaminare cu particule metalice și de cauciuc.
Potrivit Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), măsura a fost luată pentru protejarea sănătății consumatorilor, care sunt sfătuiți să nu consume produsele vizate și să le returneze în magazinele de unde le-au achiziționat.
Produsele retrase de pe piață
Produsele afectate fac parte din următoarele loturi:
-
Delikat Borș Legume 165 g – EAN 8720182944849, lot 528003C93
-
Knorr Cup a Soup Pui cu Tăiței 12 g – EAN 8712100867507, lot 527810C93
-
Knorr Punga Magică Friptură Porc Usturoi Afumat 29 g – EAN 8712566109739, loturi 528630C93 și 528730C93
Aceste produse au fost distribuite în magazinele:
-
Selgros Brașov – Calea București nr. 231
-
Selgros Bacău – Prelungirea Brădului nr. 135B
-
Selgros Cluj-Napoca – Calea Someșeni nr. 8
-
Selgros Brăila – Str. Râmnicu Sărat nr. 92B
-
Selgros Constanța Sud – Dragoș Vodă, Lazu
Restituirea contravalorii produselor
Clienții pot returna produsele vizate direct la Serviciul Clienți Selgros, urmând să primească contravaloarea integrală, fără a fi necesar bonul fiscal.
Alte rechemări anunțate de ANSVSA
În aceeași zi, ANSVSA a informat despre retragerea de urgență a altor două produse alimentare comercializate în rețeaua Auchan, respectiv un amestec pentru borș și o supă instant, suspectate de contaminare cu particule metalice și de cauciuc.
Rechemarea produselor de la raft are scopul de a preveni riscuri pentru sănătatea consumatorilor și de a menține un standard ridicat de siguranță alimentară.
Vezi și:
Elev de 14 ani prins cu armă neautorizată într-un liceu din Cluj-Napoca – o colegă a fost rănită
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos:


















