Mai multe avioane de luptă vor fi vizibile deasupra Clujului

0

Aeronave din dotarea Forţelor Aeriene Române execută, în perioada 30 iulie – 05 august 2024, zboruri de antrenament la înălţimi mici pe întregul teritoriu al României.

„Zborul la joasă înălţime poate genera îngrijorări în rândul comunităţilor locale din proximitatea zonelor de pregătire. Statul Major al Forţelor Aeriene informează cetăţenii că aceste exerciţii vizează creşterea capacităţii de reacţie a personalului aeronautic în orice situaţie.” au transmis reprezentanții Forțelor Aeriene Române

Cetățenii nu au de ce să se îngrijoreze în cazul în care observă zborurile avionelor de luptă deasupra Clujului. Nu este însă, un caz izolat, deoarece astfel de exerciții vor fi desfășurate pe întregul spațiu aerian al României.

Vezi și:

Update: Incediu la o hală industrială din Apahida

Gala „Tineri Cercetători în știință și inginerie” celebrată la Cluj într-o ediție aniversară

 

banner