Scuter “înghițit” de o groapă pe strada Brâncuși

0

Luni dimineața, 17 iunie 2024, pe strada Constantin Brâncuși din Cluj-Napoca, o groapă apărută în mijlocul carosabilului a cauzat un incident nefericit. Un livrator pe scuter, care nu a observat groapa la timp, a intrat în plin în aceasta și a rămas blocat. Din fericire, livratorul nu a suferit răni grave, însă incidentul atrage atenția asupra stării precare a infrastructurii rutiere din zonă.

Imediat după incident, Poliția Locală a Primăriei Cluj-Napoca a intervenit pentru a dirija traficul în zonă și pentru a evita alte accidente similare. Șoferii care tranzitau strada Constantin Brâncuși au fost sfătuiți să circule cu prudență sporită, pentru a preveni eventuale pagube materiale sau vătămări corporale.

O echipă de muncitori a fost mobilizată rapid pentru a repara groapa și a asigura carosabilul. Autoritățile locale au dat asigurări că problema va fi rezolvată în cel mai scurt timp posibil și că se vor lua măsuri suplimentare pentru monitorizarea stării drumurilor din oraș, astfel încât astfel de incidente să fie prevenite pe viitor.

Primăria Cluj-Napoca a anunțat că va intensifica eforturile de monitorizare și întreținere a infrastructurii rutiere. De asemenea, s-au luat în considerare măsuri suplimentare, precum instalarea de semnalizări temporare în zonele cu risc și alocarea de fonduri suplimentare pentru reparațiile necesare.