Meteorologii ANM au emis o atenționare de vreme severă valabilă pentru intervalul 25 septembrie, ora 10:00 – 26 septembrie, ora 21:00. România va fi lovită simultan de un ciclon format în Marea Mediterană și de un vortex polar, ceea ce va provoca o schimbare radicală a vremii.
Răcire bruscă a vremii
Începând de joi, temperaturile vor scădea brusc în toată țara, cu 10-15 grade mai puțin față de zilele precedente. Aerul rece venit din zona polară va determina o răcire accentuată, resimțită inclusiv în regiunile de câmpie.
Vânt puternic și instabilitate atmosferică
Potrivit ANM, vântul va sufla cu intensificări în jumătatea de sud a României și local în restul teritoriului, cu rafale de 40-50 km/h. Instabilitatea atmosferică va fi accentuată, iar în vest și sud-vest sunt așteptate ploi torențiale și descărcări electrice.
Posibile lapoviță și ninsoare la munte
Ciclonul mediteranean va aduce precipitații abundente, iar în contextul răcirii bruște, la altitudini mari nu sunt excluse episoade de lapoviță și ninsoare, mai ales în zonele montane.
Vezi și:
Protestul studenților – manifestație împotriva măsurilor de austeritate
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos:

















