Consumatorii din România au fost îndemnaţi să boicoteze supermarketurile luni, 10 ianuarie, în semn de protest faţă de scumpirea produselor alimentare, după un boicot care a lăsat puștii magazinele din Croaţia la sfârşitul lui ianuarie, iar Bulgaria urmează să le boicoteze joi, în contextul în care cele două ţări din Europa de Est înregistrează cea mai mare inflaţie din Uniunea Europeană (UE).
Luni, 10 februarie, Călin Georgescu le-a cerut simpatizanților săi să boicoteze supermarketurile. În dimineața aceleiași zile, acesta, alături de soția lui, Cristela, a apărut într-un material video publicat de Realitatea PLUS în timp ce ar face cumpărături dintr-o piață din București. În primele minute din acest clip video apare și „nenea Aurel”, un vânzător luat în brațe de Cristela.
Nenea Aurel, prezentat de Călin și Cristela Georgescu drept comerciantul român de la care cei doi cumpără regulat atunci când vin la piață, a fost surprins în două clipuri video primite de Digi24.ro în timp ce recunoaște că momentul din 10 februarie a fost regizat.
Călin Georgescu îi cere lui „nenea Aurică”, așa cum îl numește, produse precum mere, suc de roșii sau pătrunjel. Cristela plusează, ulterior, și subliniază că „usturoiul de la nenea Aurel” este preferat de copiii familiei Georgescu.
La scurt timp după acest moment, pe adresa redacției Digi24.ro au fost trimise două clipuri video, filmate cu camera ascunsă, în care apare același „nenea Aurel”. Persoana care filmează susține că ar fi din echipa lui Călin Georgescu (după cum reiese din imagini) și îi spune lui „nea Aurel” că Georgescu este mulțumit pentru că prestația lui la televizor ar fi fost „exact cum trebuia”.
Mai mult, din discuția dintre persoana care a filmat și „nea Aurel” reiese că vânzătorul ar fi discutat încă de duminică seară cu Călin Georgescu pentru a aranja vizita de luni
„Persoană: Auzi, bre, ăsta e prețul discutat cu domn președinte? Să nu modifici ceva (…) Nea Aurel: I-am spus de aseară (…) Ăsta e prețul, acolo e 7 lei, eu dau cu cinci lei.”
Mai multe detalii găsiți pe Digi24.ro.
VEZI ȘI:
Fake news – arma extremei dreapta
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos: