Dacă plănuiești o plimbare relaxantă în natură de Paște, Grădina Botanică „Alexandru Borza” din Cluj-Napoca este alegerea ideală. Deschisă publicului și în a doua zi de Paști, grădina oferă un adevărat spectacol floral de primăvară.
Lalelele imperiale și cele din colecțiile clasice – în plină înflorire
Odată cu venirea temperaturilor blânde, celebrele lalele pestrițe imperiale (Fritillaria), alături de speciile din colecțiile clasice de lalele (Tulipa), au început să înflorească spectaculos. Grădina Botanică din Cluj este acum un veritabil paradis al florilor, perfect pentru fotografii, plimbări și relaxare în mijlocul naturii.
Atracții florale de neratat în Grădina Botanică Cluj
Lalelele nu sunt singurele vedete ale sezonului. Zeci de alte specii botanice se află în plină floare, oferind o experiență senzorială completă: culori vibrante, arome îmbietoare și peisaje de vis.
Program Grădina Botanică Cluj-Napoca
Vizitatorii sunt așteptați zilnic, inclusiv în perioada sărbătorilor pascale, după următorul program:
Program general: 09:00 – 19:00
Program vizitare sere mari: 09:00 – 18:00
Ultimele bilete pentru sere: până la ora 17:15
Ultima intrare în sere: ora 17:45
Bilete de acces în Grădină: disponibile până cu o oră înainte de închidere
Vezi și: Papa Francisc a încetat din viață
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos: