Rising Stars- competiția dedicată tinerilor baschetbaliști va avea loc la Cluj

1

În perioada 18 – 20 iunie, competiția Mastercard Rising Stars va aduce împreună la Cluj-Napoca echipele naționale de baschet masculin U18 din România, Grecia, Bulgaria și Kosovo, oferind o platformă de dezvoltare pentru tinerele talente din regiune.

Competiția se va desfășura într-un format de patru echipe, cu un număr total de opt meciuri. Tragerea la sorți pentru formarea grupelor (A, B, C) va avea loc în cadrul ședinței tehnice din 17 iunie.

Meciurile preliminare se vor desfășura pe 18 și 19 iunie, iar competiția va culmina pe 20 iunie, cu finala și ceremonia de premiere. Acestea vor avea loc la Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca.

Ar putea fi o imagine cu baschet şi text care spune „Federația Romana Baschet mastercard MASTERCARD RISING STARS 18-20 18- 20 iunie 2024 Sala Sporturilor "Horia Demian" Cluj-Napoca Vino să vezi meciurile echipelor naționale de baschet masculin U18 din România, Grecia, Bulgaria și Kosovo! Marți, 18 iunie, începând CU ora 16:30 Bulgaria vs. Kosovo România vs. Grecia Miercuri, 19 iunie, începând CU oια 10:00 Grecia vs. Bulgaria Kosovo vs. România Grecia vs. Kosovo România vs. Bulgaria Joi, 20 iunie, începând CU Finala mică Finala mare ora 13:00”

În plus, tinerii vor beneficia de un workshop de educație financiară, derulat de Junior Achievement, care îi va echipa cu noțiuni despre importanța planificării financiare în raport cu obiectivele personale și specificul următoarelor etape de vârstă.