România a încheiat 2024 cu o creștere medie anuală a prețurilor de +5,1%

0
Pixabay

România a încheiat 2024 cu o creștere medie anuală a prețurilor de +5,1%. Deși facturile la energie și gaze s-au redus, în toamnă inflația a fost reaprinsă de scumpirea fructelor, a serviciilor medicale și a produselor chimice, dar și a chiriilor și a tarifelor din restaurante.

Potrivit INSSE, creșterea medie a prețurilor a fost mică în decembrie față de luna anterioară, de sub 0,3%, iar la finalul anului 2024, creșterea medie a prețurilor a fost de +5,1%. Alimentele au înregistrat o scumpire medie anuală de peste +5%, mărfurile nealimentare de +4,4%, iar serviciile au avut o contribuție de +7,1%.

Totuși, pe parcursul anului trecut, alimentele de bază au avut creșteri de prețuri mult mai mici decât în anii anteriori sau chiar reduceri ale acestora (făina, mălaiul, cartofii):

  • pâine +2,6%
  • carne +4%
  • lapte +4%
  • băuturi alcoolice +7%

În cazul mărfurilor nealimentare, creșterile de prețuri au fost în general mai mari decât la mâncare, dar media a ieșit mai mică datorită ponderii energiei și gazelor, care s-au ieftinit:

  • Combustibili +5%
  • Energie electrică -1,2%
  • Gaze -11%
  • Haine +11%
  • Articole chimice +9%

Serviciile s-au scumpit cel mai mult (+7%), iar dintre acestea chiriile și utilitățile publice au înregistrat creșteri de tarife peste medie. Notabilă și singulară este scăderea facturilor la telefonia mobilă:

  • Chirie +10,5%
  • Apă/canal/salubritate +11%
  • Servicii medicale +9,5%
  • Curierat +18%
  • Telefonie -3,5%
  • Restaurante +10%
  • Transport +5%

Comunicatul de presă al Institutului Național de Statistică îl puteți găsi aici.

Mai multe detalii despre subiect puteți găsi pe site-ul publicației biziday.ro.

Vezi și:

VIDEO Protest al polițiștilor din Cluj împotriva tăierii plății orelor suplimentare

Focurile de artificii ar putea reveni la Cluj – artificii pe timpul zilei de Ziua Unirii