Inspectoratul Școlar Județean Cluj organizează în colaborare cu unitățile de învățământ preuniversitar și autoritățile publice locale din municipiul Cluj, Târguri ale ofertelor educaționale. În perioada 15-18 aprilie, se vor desfășura activtăți cu scopul informării elevilor din clasa a VIII-a despre ofertele liceelor din județul Cluj, pentru anul școlar 2024-2025.
Târgul dedicat elevilor ce se află la sfârșitul ciclului gimnazial, aduce în atenția acestora ofertele educaționale ale liceelor clujene, dar și consiliere în ceea ce privește cariera, fiind prezente în cadrul evenimentelor și companii, cu oferte de pe piața muncii.
În cadrul târgurilor educaționale vor participa și agenți economici cu care
unitățile de învățământ cu profil tehnologic, din județul Cluj, au încheiate parteneriate
pentru desfășurarea stagiilor de instruire practică, potrivit specializărilor și calificărilor,
cuprinse în oferta educațională a acestor unități.
Calendarul evenimentelor se poate regăsi mai jos:
- Luni, 15 aprilie 2024, în municipiul Câmpia Turzii, la Colegiul Tehnic „Victor Ungureanu”
în intervalul 10:00-18:00 - Luni, 15 aprilie 2024, în municipiul Turda, la Colegiul Național „Mihai Viteazul”, în
intervalul 11:00-18:00 - Marți, 16 aprilie 2024, în municipiul Gherla, la Liceul Teoretic „Petru Maior”, în intervalul
9:00-18:00 - Marți, 16 aprilie 2024, în municipiul Dej, la Liceul Tehnologic Someș Dej, în intervalul orar 10:00-18:00
- Miercuri, 17 aprilie 2024, în municipiul Cluj-Napoca, la Cluj Arena, în intervalul orar
10:00-18:00
Pentru localitățile Florești, Gilău și Huedin, cei interesați pot participa la Ziua Porților Deschise, în perioada 15-18 aprilie, în cadrul unor evenimente similare, unde elevii pot descoperi oferta educațională pentru anul școlar 2024-2025 a unităților de invățământ preuniversitar.
Unitățile de învățământ liceal din localitățile Florești, Gilău, Huedin organizează, în
aceeași perioadă, 15-18 aprilie 2024, evenimente de promovare similare, sub egida Ziua
Porților Deschise, în cadrul cărora elevii din zonă sunt invitați să cunoasă oferta
educațională pentru anul școlar 2024-2025 a acestor unități de învățământ
preuniversitar.
Vezi și:
Încep preînscrierile pentru FLEX, programul prin care liceeni români pot studia în SUA
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos:


















