„U” Cluj o va înfrunta pe FC Ararat-Armenia, în preliminariile Conference League. Adversara clujenilor a terminat pe locul 2 în campionatul din Armenia, dar s-a despărţit recent de antrenorul Vardan Minasyan, pe care l-a înlocuit cu Tulipa (52 de ani), fost internaţional portughez.
Meciul tur FC Ararat-Armenia – Universitatea Cluj va avea loc la Yerevan, joi, 24 iulie. Returul se va disputa la Sibiu, tot joi, în data de 31 iulie.
Deşi a aşteptat 53 de ani să revină în cupele europene, Universitatea Cluj e nevoită să-şi joace meciurile considerate pe teren propriu la Sibiu, din cauza pregătirilor pentru festivalul Untold care ocupă întreg centrul Clujului. Nici în cazul în care trec de echipa din Armenia, nu vor putea juca în turul următor pe Cluj Arena, tot din cauza Untold.
FC Ararat‑Armenia își dispută meciurile interne la Yerevan Football Academy Stadium, cu o capacitate de 1.428 locuri, însă pentru meciurile europene (precum Conference League) joacă la Vazgen Sargsyan Republican Stadium (denumit și Republican Stadium) din Yerevan, care are o capacitate de aproximativ 14.400 locuri.
Vezi și: Ioan Ovidiu Sabău, propus ca cetățean de onoare al județului Cluj
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos: