Deschidere de an universitar la FSEGA: Peste 3300 de studenți noi au început studiile economice

0

Peste 3300 studenți noi au început anul acesta Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor (FSEGA), la nivel de licență și master. La deschiderea anului universitar 2022-2023 au participat, în Aula Victor Jinga, peste 400 de studenți, masteranzi, doctoranzi și cadre didactice. Conducerea Universității Babeș-Bolyai a participat la deschiderea oficială a anului universitar al celei mai mari facultăți de științe economice din țară. 

Este al patrulea an consecutiv în care UBB se regăsește în topul 500 al celor mai celor mai performante instituții de învățământ superior în domeniile Business & Management. Anul acesta, cea mai mare concurență la admitere a fost înregistrată la Contabilitate și informatică de gestiune (în limba română), unde au fost aproape 12 candidați pe un loc, urmată de Informatică economică, (limba română), cu peste 10 candidați pe un loc, iar la management în limba română, au fost aproape 8 candidați pe un loc. Oportunitățile de învățare, dar și baza materială modernă a FSEGA atrag studenții în fiecare an.

Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor din cadrul UBB va avea anul aceste peste 8800 de studenți la toate nivelurile și formele de studiu.

VEZI ȘI:

Cei mai buni economiști români din lume, reuniți la FSEGA

Cercetătorii FSEGA, care au monitorizat economia pe timp de pandemie, premiați internațional

banner