Românii nu conștientizează cât de mare este riscul cardiovascular la care sunt expuși, arată o analiză amplă realizată pe baza datelor a peste 15.000 de utilizatori ai aplicației Dahna. Raportul Dahna 2025–2026 evidențiază o problemă majoră: nu doar bolile cardiovasculare sunt în creștere, ci și lipsa de percepție și gestionare a riscurilor.
Potrivit analizei, cei mai vulnerabili nu sunt pacienții deja diagnosticați, ci persoanele care se consideră sănătoase și își subestimează grav starea de sănătate. Datele arată cazuri frecvente de adulți între 30 și 40 de ani cu hipertensiune netratată, pacienți aflați sub tratament care rămân în zona de risc fără ajustări medicale, dar și persoane cu valori ridicate ale glicemiei care nu știu că suferă de diabet.
Tinerii, tot mai afectați de boli cardiovasculare
Raportul atrage atenția asupra unui fenomen îngrijorător: creșterea riscului cardiovascular în rândul tinerilor. Sunt semnalate cazuri de persoane de doar 21 de ani cu indicatori metabolici specifici vârstei înaintate, precum diabet nediagnosticat, obezitate și sedentarism accentuat.
Medicul cardiolog Gabriel Tatu Chițoiu subliniază că principala problemă nu este boala în sine, ci falsa senzație de siguranță: tinerii cred că nu pot fi afectați, ceea ce întârzie diagnosticarea și tratamentul.
Cifrele care definesc criza cardiovasculară
Raportul Dahna 2025–2026 evidențiază câteva date esențiale:
- 1 din 5 persoane cu tensiune arterială crescută nu urmează tratament
- Sedentarismul crește cu peste 20% riscul de obezitate și sindrom metabolic
- Obezitatea rămâne cel mai ignorat factor de risc
- Fumatul accelerează îmbătrânirea arterială cu până la 10 ani înainte de 45 de ani
- Stilul de viață nesănătos poate comprima zeci de ani de boală într-un interval scurt
Specialiștii avertizează că tratamentul medicamentos nu este suficient în lipsa monitorizării constante și a schimbărilor de stil de viață.
Factorii de risc se multiplică, nu se adună
Analiza arată că riscul cardiovascular crește exponențial atunci când factorii se combină. Obezitatea poate tripla riscul de hipertensiune, fumatul îl dublează, iar colesterolul LDL crescut îl amplifică semnificativ. Chiar și în cazul unor valori normale ale colesterolului, combinația altor factori poate duce la un risc extrem.
Mit demontat: sportul nu este suficient
Deși activitatea fizică reduce riscurile, aceasta nu oferă protecție completă în absența controlului tensiunii arteriale, glicemiei și colesterolului. Ideea că sportul compensează un stil de viață dezechilibrat este considerată doar parțial adevărată.
România, în topul mortalității cardiovasculare din UE
Datele oficiale confirmă gravitatea situației: România are a doua cea mai mare rată de mortalitate prin boli ale sistemului circulator din Uniunea Europeană, mult peste media europeană.
Specialiștii atrag atenția asupra unei „zone de umbră” formate din persoane nediagnosticate, care nu își cunosc valorile medicale și nu își monitorizează sănătatea.
Despre aplicația Dahna
Dahna este o aplicație gratuită de monitorizare a sănătății cardio-metabolice, disponibilă pe Android și iOS, care oferă recomandări personalizate bazate pe datele utilizatorilor. Până în prezent, peste 40.000 de persoane au folosit aplicația dezvoltată de compania Cardioscience.
Vezi și:
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos:

















