Un start-up din Cluj a creat o nouă aplicație, bazată pe algoritmi de Inteligență Artificială, care ar putea schimba regulile jocului în industria video. Aplicația se numește DotTrim și a fost dezvoltată de o echipă care include specialiști în IT, precum Rareș Lișcan, și profesioniști din domeniul videografiei, precum Octavian Caldarari.
Practic, această aplicație este deja pregătită pentru sistemele desktop pe care rulează Windows și este compatibilă cu aplicațiile de montaj din gama Adobe. De asemenea, ea va fi pregătită și pentru computerele cu sistem de operare dezvoltat de Apple și va deveni compatibilă și cu programe de montaj precum Da Vinci sau iMovie. Cei doi cofondatori spun că este posibilă și dezvoltarea unei aplicații mobile, care a fost prezentat.
Practic, DotTrim folosește Inteligența Artificială pentru a ”vizualiza” și sorta cadrele video. Ea nu își propune să realizeze efectiv montajele video, care au întotdeauna o componentă artistică, ci doar să ajute editorii video să își găsească mai rapid cadrele potrivite dintr-o cantitate mare de imagini. Astfel, mai ales în cazul editorilor video care se ocupă de știri și care sunt nevoiți să muncească sub tirania timpului, această aplicație ușurează foarte mult munca jurnalistică.
Mai multe detalii, în emisiunea IT Report.
Citiți și:
CrohnCare, aplicația care monitorizează starea de sănătate a pacienților
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos: