Răzvan V Mustață: Expertiza academică furnizată de FSEGA contribuie la dezvoltarea relațiilor economice dintre Italia și România

0

Relațiile economice dintre România și Italia cunosc o tendință de creștere. Italia a devenit cel de-al doilea partener comercial al României, după Germania.

De asemenea, Italia se află pe primul loc în topul investitorilor străini în România din punctul de vedere al numărului de companii înființate. Este vorba de peste 50.000 de companii, dintre care 21.000 active.

Însă există în continuare potențial de creștere. Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor (FSEGA), prin intermediul echipei care realizează Romanian Economic Monitor, cooperează cu Ambasada Italiei pentru a identifica cele mai potrivite căi pentru a stimula această creștere, spune decanul facultății clujene, Răzvan V. Mustață. Studiul referitor la acest aspect este oferite gratuit mediului de afaceri, pe site-ul FSEGA, cea mai mare facultate a Universității Babeș-Bolyai.