„U” Cluj, campioană la transferuri în acest sezon – Al optulea jucător vine din Liga a 4-a

0
Foto: GSP

Universitatea Cluj este de departe cea mai activă formație din SuperLigă în acest mercato de vară. „Șepcile roșii” au oficializat transferul lui Mario Șfaiț, golgheterul celor de la Viitorul Mihai Georgescu, echipă din al patrulea eșalon, cu 24 reușite. Sabău e încântat de achiziții, dar mai vrea jucători la „U” Cluj. 

„Au fost și foarte multe plecări. Totul ține de cum se adaptează. Și despre cei care au plecat nu poți spune că nu au avut valoare, dar unii se adaptează, iar alții nu. Mai avem nevoie de 3-4 transferuri și cred că se vor face”, a spus Sabău la ProSport.

În această perioadă de mercato estival, „studenții” i-au mai înregimentat și pe Vadim Rață (FC Voluntari), Radu Boboc (FC Voluntari), Ovidiu Popescu (FCSB), Dorin Codrea (Concordia Chiajna), Iulian Cristea (Rapid) și Adel Bettaieb (Poli Iași), printre alții.

În stagiunea precedentă, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au disputat barajul de Conference League, pierdut la loviturile de departajare împotriva Universității Craiova. Anul acesta, obiectivul este clar: play-off.