Clubul Alpin Român Filiala Cluj derulează, în perioada 12-14 iulie cu sprijinul Consiliului Județean Cluj, o amplă acțiune de igienizare a lacului Drăgan, cunoscut și sub denumirea de Lacul Floroiu.
Acțiunea implică aproximativ 100 de voluntari și presupune colectarea deșeurilor atât de pe uscat cât și de pe apă, din caiac sau canoe, urmând a fi acoperită o zonă de peste 29,4 km în jurul lacului, respectiv o suprafață de 290 de hectare pe luciul de apă.
De asemenea, va fi organizată și o campanie de conștientizare a populației.

Evenimentul beneficiază de asistența de specialitate a Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj, aflat în subordinea Consiliului Județean.
Această manifestare reprezintă doar una dintre multiplele activități care urmează a fi efectuate în județul Cluj:
- acțiunile de igienizare a lacurilor Tarnița și Beliș,
- a Cheilor Turzii și a Cheilor Turenilor,
- campania națională de curățenie ,,Let`s Do It, România!”,
- activitățile de împădurire din zona comunei Petreștii de Jos și de la Măguri-Răcătău
Vezi și:
Seria de expoziții Share, Tag or Dye – Europe Wide începe la Cluj, continuă la Roma și la Barcelona
Plaja urbană din Grigorescu, redeschisă – 3.000 mp de plajă amenajată
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos: