Ceremonii militare și activități de Ziua Armatei României – Află programul

0

Cu ocazia Zilei Armatei României, 25 octombrie, marile unități din cadrul Diviziei 4 Infanterie “Gemina” organizează o serie de ceremonii militare în garnizoanele din aria de responsabilitate a diviziei.

Manifestările care se vor avea loc în localitățile Cluj-Napoca, Păuliș, Carei și Satu-Mare se vor desfășura după următorul program:

  •  Cluj-Napoca – de la ora 10:00, la Monumentul „Glorie Ostașului” Român din Piața Avram Iancu; detaşamentul de onoare va fi constituit din militari ai Regimentului 317 ISR „Vlădeasa”, Batalionului 55 Comunicații și Informatică „Napoca” și Muzica Militară a Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”.

 

  •  Păuliș, județul Arad – de la ora 13:30, la Monumentul Eroilor; detașamentul de onoare va fi constituit din militari ai Batalionului 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu” și Muzica Militară a Brigăzii 18 Cercetare Supraveghere „Decebal”.

 

  •  Satu Mare – de la ora 10:00, la Monumentul Ostașului Român; detașamentul de onoare va fi constituit din militari ai Batalionului 52 Geniu “Tisa”, Inspectoratului Județean de Jandarmi „General de brigadă Ioniță Borșan” Satu- Mare, Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Someș” al județului Satu Mare și Muzica Militară a comandamentului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”.

 

  • Carei – de la ora 14:00, la Ansamblul Monumental „Glorie Ostașului Român”; programul ceremoniei va cuprinde depunere de coroane, jerbe și buchete de flori, sosirea „Ștafetei Veteranilor Invictus”, și defilarea gărzii de onoare; detașamentul de onoare va fi constituit din militari din Batalionul 811 Infanterie „Dej”, Batalionul 812 Infanterie „Bistrița”, Batalionul 813 Infanterie “Maramureș”, Batalionul 317 Sprijin Logistic “Voievodul Gelu”, Inspectoratul Județean de Jandarmi „General de brigadă Ioniță Borșan” Satu-Mare, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Someș” al județului Satu Mare și Muzica Militară a comandamentului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”. De la ora 10:00, în Parcul Karoly va fi disponibilă o expoziție de tehnică și echipamente militare.

VEZI ȘI:

Vasile Dîncu a demisionat din funcția de ministru al Apărării – Motivul: imposibilitatea colaborării cu Klaus Iohannis

VIDEO Ziua Imnului Național al României, sărbătorită la Cluj-Napoca