În urma unui control al Protecției Consumatorilor, o grădiniță privată din Cluj-Napoca a fost închisă temporar și amendată cu 20.000 de lei. Este vorba despre Grădinița cu orar prelungit Camigo din Dâmbu Rotund, unde Comisariatul Regional pentru Protecția Consumatorilor Cluj a desfășurat o acțiune de control după o reclamație venită din partea unui părinte.
Potrivit Protecției Consumatorilor Cluj, în urma acțiunii au fost identificate mai multe deficiențe, după cum urmează:
– spațiile unde își desfășurau activitatea preșcolarii erau improprii prin existența igrasiei și a unui miros de mucegai înțepător
– lista meniu era incompletă, fără menționarea alergenilor
– substanțe dezinfectante și degresante depozitate în zona unde se desfășoară activitățile curente ale preșolarilor
Ținând cont de neregulile constatate la Grădinița cu program prelungit Camigo (Camigo 3), echipa de control a aplicat următoarele sancțiuni:
– două amenzi contravenţionale, în cuantum de 20.000 lei
– oprirea temporară a prestării serviciilor, până la remedierea deficiențelor, cu relocarea preșcolarilor la celelalte puncte de lucru începând cu data de 28.11.2023
VEZI ȘI:
Scrima, un sport din ce în ce mai căutat de copii
ToyJoy: Achiziționezi un tricou cu dorințele de Crăciun ale copiilor și le aduci la realitate!
Proiect Ministerul Educației: Informațiile de pe actele de studii vor putea fi citite cu QR cod
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos:


















