Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) efectuează, miercuri, 3 septembrie, 47 de percheziții într-un dosar în care se investighează infracțiuni de evaziune fiscală cu un prejudiciu estimat la peste 90 de milioane de lei. Descinderile au loc în Cluj, București, Ilfov, Suceava, Iași, Arad, Galați, Botoșani și Brașov. Perchezițiile vizează o firmă de vânzări de automobile de lux, conform informațiilor obținute de Digi24.
Anchetatorii încearcă acum să verifice o schemă. Pare că au fost vândute mașini fără să fie plătită TVA, tranzacțiile au fost făcute prin firme intermediare, iar obligația fiscală rămânea pe numele acestor firme.
Ulterior companiile erau băgate în insolvență pentru ca datoriile să nu poată fi recuperate. Anchetatorii încearcă acum să caute probe, documente care să confirme această schemă de evaziune fiscală, potrivit sursei citate.
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos:
















