Polițiștii din Sindicatul Național al Polițiștilor anunță că, începând de săptămâna viitoare, vor protesta la sediile Guvernului și Ministerului Afacerilor Interne din București. Polițiștii vor ieși în stradă „împotriva politicilor fiscal-bugetare discriminatorii și ineficiente, prin care actuala coaliție de guvernare amână acordarea unor drepturi restante și ignoră revendicările pentru 2024”.
În martie 2023, peste o sută de polițiști clujeni au protestat în fața Prefecturii Cluj, pentru a face publice nemulțumirile cu care se confruntă la nivel de salarizare.
„Începând de săptămâna viitoare, vom protesta, în București, la sediile Guvernului, MAI, Ministerului Finanțelor și Ministerului Muncii, împotriva politicilor fiscal-bugetare discriminatorii și ineficiente, prin care actuala coaliție de guvernare încă ne amână acordarea unor drepturi restante și ne ignoră revendicările pentru 2024, sfidând, în continuare, Sistemul de Ordine Publică și familia bugetară ocupațională din care facem parte”, notează reprezentanții Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual.
Revendicările polițiștilor
– se impune actualizarea salariilor, de la 1 ianuarie 2024, în raport cu indicele de inflație stabilit oficial de către INS, dar și cu prețurile principalelor produse de consum și ale utilităților (minim 13,8%);
– cerem includerea în bugetul public aferent anului 2024 a sumelor pentru plata personalului MAI care va fi implicat în cele două scrutine de alegeri de anul viitor, similar membrilor birourilor electorale de circumscripție;
– aplicarea, în integralitate, a Legii-cadru a salarizării 153/2017, respectiv acordarea sporurilor și idemnizațiilor la valorile salariale din iunie 2023
– actualizarea salariului de grad în raport cu salariul minim pe economie, stabilit prin HG, nu cu valorile de referință actuale, diminuate și discriminatorii față de alte categorii bugetare;
– asigurarea protecției juridice a polițistului, prin modificarea legislației, în sensul incriminării mai drastice a faptelor de ultraj (arest preventiv și închisoare cu executare pentru făptuitori, fără alternative sancționatorii);
– modernizarea Statutului polițistului (actualul datează din 2002) și adoptarea unui Ghid al carierei în profesia de polițist, în concordanță cu realitățile actuale.
„În situația în care revendicările lor nu vor fi luate în seamă, polițiștii își rezervă dreptul de a organiza acțiuni de protest, respectând litera legii, cu strictețe, fără efectuarea de ore suplimentare din partea funcționarilor publici cu statut special – polițiști din MAI/Poliția Română/Poliția de Frontieră/Imigrări, Pașapoarte ș.a. -, care vor soluționa prioritar doar urgențele și apelurile la 112, inclusiv în perioada apropiată, a Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, când concetățenii din diaspora urmează să revină în țară sau să se deplaseze peste graniță, în scop turistic.
În cazul în care nu se vor găsi soluții, pentru solicitările noastre legitime, având în vedere faptul că Poliția este entitatea care poate asigura echidistant, imparțial, obiectiv și eficient paza secțiilor de votare, vă informăm că vom boicota cele 4 sesiuni de alegeri din 2024, adică în anul viitor nu vom asigura paza și ordinea la alegerile europarlamentare, locale, parlametare și prezidențiale.
Domnilor guvernanți, domnilor parlamentari, nu uitați: dacă strada nu va fi ocupată de polițiști, va fi ocupată de infractori!”, au afirmat polițiștii.
VEZI ȘI:
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos: