Pentru prima dată avem la Cluj peste 100 de cazuri de COVID 19 pe zi. La nivel național, au fost înregistrate 2.086 de cazuri noi de persoane infectate și 37 de decese.
În ultimele 24 de ore, 104 clujeni au fost confirmați cu Covid-19, a informat prefectul Mircea Abrudean.
Focar la Câțcău
Există un focar la Centrul de Vârstnici de la Câțcău, unde au fost depistate miercuri seară încă 24 de persoane pozitive. În total, acolo avem 40 de pozitivi – 32 rezident și 8 persoane din rândul personalului, a spus Mircea Abrudean.
Potrivit prefectului, bolnavii vor fi evaluați medical la unul din spitalele COVID 19 din Cluj-Napoca. Cazurile ușoare vor fi carantinate la centru, iar cele medii și grave vor fi internate.
Se caută noi locuri de terapie intensivă
Prefectul spune că din punct de vedere epidemiologic situația din județul Cluj este îngrijorătoare.
“Situația este îngrijorătoare, vedem ce se întâmplă și la nivel național. În special, incidența cazurilor este crescută în județele mari, așa cum este Clujul.
În acest moment, din punct de vedere al infrastructurii medicale Covid 19, avem în continuare locuri disponibile la Spitalul de Recuperare. La Spitalul de Boli Infecțioase rulajul pacienților este continuu.
După evaluarea medicală, în funcție de decizia medicilor, bolnavii sunt transportați și carantinați la domiciliu, rămân în spital doar cei care prezintă forme medii și grave ale bolii.
La ATI, din cele 35 de locuri, în momentul de față avem disponibile 4. Sigur, ne gândim să creștem și capacitatea de terapie intensivă pentru a ne pregăti pentru ce e mai rău, pentru că asta trebuie să facem.
Analizăm în momentul de față o extindere cu încă o secție la Spitalul de Boli Infecțioase sau de a deschide o secție ATI într-o altă unitate medicală”, a spus Mircea Abrudean.
Controale la școli
Prefectura a anunțat controale în zona școlilor și la cafenelele și barurile din apropiere pentru a descuraja prezența copiilor în astfel de locuri. La nivel de județ avem 53 de elevi confirmați cu COVID 19, precum și 16 cadre didactice.
“De asemenea, este monitorizată rata incidenței în anumite localități, în special mediul urban, cum ar fi Dej sau Gherla, pentru a vedea daca se vor impune măsuri restrictive pentru anumiți agenți economici, așa cum prevede Hotărârea Comitetului Național pentru Situații de Urgență după creșterea ratei de incidență peste 1,5 la mie”, a mai declarat prefectul Mircea Abrudean.
Alte date referitoare la Cluj
➡️ 31 persoane internate în ATI, din care 27 din județ
➡️ Total vindecați și externați 862, din care 695 din județul Cluj
➡️ Total decedați 83, din care 59 din județul Cluj.
🔴 În acest moment sunt internați 339 de pacienți, din care 298 din județul Cluj.
Dacă ţi-a plăcut acest articol, urmăreşte Via Cluj TV pe Facebook printr-un Like mai jos: