Patricia Irimieș, sportiva de 12 ani din Cluj-Napoca, pe podiumul unui turneu european de tenis

0

Patricia Irimieș, sportiva în vârstă de 12 ani din Cluj-Napoca, membră a clubului Napoca Tenis, a obținut locul trei la categoria dublu a turneului de tenis feminin Tennis Europe, organizat, în perioada 29 octombrie – 5 noiembrie, în orașul Larnaca din Cipru.

Peste 40 de sportive, din țări precum Ucraina, Rusia, Georgia, Marea Britanie, Grecia, Bulgaria, Lituania, respectiv România, au participat în cadrul competiției europene. La dublu, Patricia Irimieș a făcut echipă cu o fetiță din Timișoara, alături de care a ajuns până în semifinalele turneului.

Cele două sportive românce au fost învinse de jucătoarele venite din Ucraina și Cipru, care, ulterior, au cucerit locul întâi la categoria dublu de la Tennis Europe.

Sportiva de 12 ani din Cluj-Napoca a participat și pe tabloul de simplu al turneului Tennis Europe. După ce a câștigat primele două partide disputate, aceasta a fost eliminată în optimile de finală ale competiției.

VEZI ȘI:

VIDEO Anna Blinkova este campioana Transylvania Open 2022 – spectacol în BT Arena

Anastasia Potapova, prima semifinalistă la Transylvania Open 2022 – România, fără reprezentante

Gabriela Ruse a avansat în optimile Transylvania Open 2022 – Bouchard, retrasă din primul meci